Produkt Serrapeptase marki NutraMedix został wycofany ze sprzedaży w związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. 

Producenci
Dieta ketogeniczna a paleo – podobieństwa i różnice 0
Dieta ketogeniczna a paleo – podobieństwa i różnice

Dieta ketogeniczna oraz dieta paleo w ostatnim czasie wzbudzają wiele kontrowersji. Obie diety istnieją już od dłuższego czasu. Jednak niewiele osób wie, na czym polegają i jak je stosować W poniższym artykule przybliżymy główne zasady obu diet oraz ich podobieństwa i różnice.

Dieta ketogeniczna

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest jednym ze sposobów wprowadzenia organizmu w stan ketozy. Stan ten polega na korzystaniu przez organizm z tłuszczu jako źródła energii. A co za tym idzie, głównym makroskładnikiem w diecie keto nie są węglowodany (mąka, ryż, kasza, chleb, makaron, ziemniaki itp.), lecz tłuszcz. Proporcje składników BTW (białka, tłuszcze, węglowodany) to nie konwencjonalne 60-70% węglowodanów 10-15% białka i 20-30% tłuszczu, lecz 80% T 10-25% białka i 5-10% węglowodanów.

Aby wejść w stan ketozy, należy przejść przez 1 etap diety, czyli adaptację. Adaptacja do diety ketonowej jest niemałym wyzwaniem. Mogą temu towarzyszyć pewne objawy. Są to m.in.: drażliwość, zmęczenie, sensacje żołądkowe, brak łaknienia. Proces adaptacji trwa zazwyczaj około tygodnia i po tym czasie pojawiają się pierwsze pozytywne efekty stosowania diety.

W trakcie diety ketogenicznej korzystamy z ciał ketonowych jako ze źródła energii, oznacza to, że w naszej krwi możemy wykryć ketony. Jest to główny miernik tego, czy aktualnie jesteśmy w stanie ketozy. Poziom stężenia ketonów we krwi możemy sprawdzić za pomocą KETOMETRU, czyli urządzenia, które działa na podobnej zasadzie do glukometru. Pobieramy kroplę krwi z palca i urządzenie mierzy poziom ketonów we krwi. Poziom stężenia ketonów na diecie ketogenicznej może być w zakresie 0,4-8,0 mmol/l.

Innymi „objawami” bycia w ketozie są: zapach acetonu z ust oraz ketony w moczu. Najlepszym i najbardziej wymiernym sposobem sprawdzania, czy jesteśmy w ketozie, jest badanie ketometrem.

Główne zasady diety ketogenicznej:

  • Niskie spożycie węglowodanów. Zazwyczaj spożycie węglowodanów mieści się w zakresie 5-10% energii z węglowodanów. Daje to zazwyczaj nie więcej niż 50 g węglowodanów przyswajalnych na dzień. Ilość ta może być zmienna i zależy m.in. od etapu diety (podczas adaptacji są to zazwyczaj niższe wartości), warunków fizycznych czy aktywności fizycznej danej osoby.
  • Wysokie spożycie tłuszczu. Dieta kładzie nacisk na spożycie zdrowych tłuszczów, np. oliwa z oliwek, awokado, dobrej jakości masło, orzechy, nasiona, tłuste ryby.
  • Umiarkowane spożycie białka. Spożycie białka wynosi zazwyczaj 10-25% energii, w zależności m.in. od etapu diety, masy ciała, zapotrzebowania pacjenta. Źródłami białka są: mięso, ryby, nabiał, jajka, tofu, orzechy.
  • Celem diety jest uzyskanie i utrzymanie stanu ketozy.
  • Unikanie większości źródeł węglowodanów. Na diecie tej wykluczamy zboża, węglowodany złożone, wszelakie słodycze z dużą zawartością węglowodanów i ogólnie przetworzoną żywność.
  • Dieta zawiera bardzo dużo warzyw niskoskrobiowych. Na przykład: warzywa liściaste, brokuły, kalafior, cukinia, papryka, ogórki, pomidory, fasolka szparagowa, szparagi i wiele innych.
  • Do diety warto włączyć owoce o niskiej zawartości węglowodanów, np. borówki, jagody, maliny, truskawki, wiśnie, jeżyny, czy porzeczki.
  • Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne na diecie ketonowej. Warto pić dużo wody, również wysokozmineralizowanej, a także rozważyć przyjmowanie elektrolitów, szczególnie w trakcie adaptacji.

Dieta ketogeniczna, tak jak każda inna dieta, nie jest dla każdego. Przy zastosowaniu tak restrykcyjnej diety warto przynajmniej raz udać się do dietetyka, który pomoże w planowaniu diety. Szczególnie jeśli stosowanie diety związane jest z chorobą. Dieta ta powinna być dostosowana indywidualnie, z uwzględnieniem jej celów zdrowotnych, preferencji i stylu życia pacjenta.

Dieta paleo

Na czym polega dieta paleo?

Dieta paleo, znana również jako dieta paleolityczna lub dieta jaskiniowców, nawiązuje do nawyków żywieniowych starożytnych przodków z epoki paleolitu. Główną zasadą tej diety jest spożywanie pokarmów, które naśladują dietę zbieracko-łowiecką, która była stosowana przed pojawieniem się rolnictwa. Dieta paleo bazuje na produktach, które ówczesny łowca mógł zebrać, upolować lub złowić.

Podstawowymi produktami używanymi na diecie paleo są: warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja i orzechy. Produkty, które są wykluczone to: nabiał, rośliny strączkowe, zboża, warzywa psiankowate (np. pomidor, papryka). Niezalecane jest stosowanie olejów roślinnych, soli, cukru rafinowanego, spożywanie kawy i herbaty. Podział makroskładników na diecie paleo to mniej więcej: 35% energii tłuszczu, 35% energii z węglowodanów i 30% energii z białka. Przez niższą zawartość węglowodanów, dieta ta jest zaliczana do diet niskowęglowodanowych. Dieta paleo przeciwnie do diety keto nie wprowadza w stan ketozy.

Dieta paleo bazuje na:

  • Całych produktach, czyli nieprzetworzonym mięsie, rybach, owocach, warzywach, orzechach oraz nasionach.
  • Źródłach białka takich jak: wołowina (od zwierząt karmionych trawą), drób, dziko złowione ryb, jaja.
  • Owocach i warzywach, które są źródłem niezbędnych witamin, minerałów i błonnika.
  • Orzechach i nasionach, które są dobry źródłem zdrowych tłuszczy, jednak mają być spożywane z umiarem ze względu na wysoką gęstość energetyczną (duża kaloryczność w małej objętości).
  • Eliminacji zbóż – uważane są za nienaturalne dla człowieka, z tego względu, że wytwarzane są w wyniku rozwoju rolnictwa. Czyli po czasie, w którym, według twórców diety paleo, zakończyła się ewolucja przewodu pokarmowego.
  • Eliminacj roślin strączkowych takich jak: fasola, soczewica, orzeszki ziemne. Z tego względu, że zawierają substancje antyodżywcze i uważane są za mniej strawne dla naszego przewodu pokarmowego (przez twórców diety paleo).
  • Eliminacji nabiału. Spowodowana jest tym, że pierwsi ludzie nie spożywali nabiału poza okresem niemowlęcym i nietolerancja laktozy była w tym czasie powszechna.
  • Braku przetworzonej żywności, np. rafinowanych cukrów, tłuszczy typu trans, sztucznych dodatków.
  • Wybranych tłuszczach takich jak: awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek i masło.

Dieta paleo naciska na jakość produktów. Mają być nieprzetworzone i pozyskane w sposób zrównoważony. Dieta paleo jest tematem debaty i krytyki ze strony ekspertów do spraw żywienia. Dieta korzystnie wpływa na kontrolę masy ciała oraz kontrolę glikemii. Jednak jest niedoborowa w niektóre składniki odżywcze, a szczególnie wapń. Jest również dosyć rygorystyczna, przez co jest trudna do utrzymania długoterminowo.

Porównanie diety ketogenicznej i diety paleo

 

Dieta Dieta Paleo Dieta ketogeniczna
Główne założenie Naśladowanie diety z epoki paleolitu Wywołanie stanu ketozy poprzez ograniczenie węglowodanów
Spożycie węglowodanów Średnie do wysokiego Bardzo niskie
Spożycie białka Średnie do wysokiego Średnie
Spożycie tłuszczu Średnie do wysokiego Wysokie
Dopuszczone produkty Całe nieprzetworzone produkty, chude mięso, owoce, warzywa, orzechy, nasiona Zdrowe tłuszcze, umiarkowane ilości białka, warzywa niskowęglowodanowe
Ograniczone produkty Zboża, rośliny strączkowe, nabiał Cukry, zboża, warzywa bogate w węglowodany, produkty wysokowęglowodanowe
Ketoza w organizmie Nie jest głównym celem Głównym celem jest osiągnięcie stanu ketozy
Potencjalne korzyści Poprawa kontroli glikemii, dobre zarządzanie masą ciała Utrata masy ciała, zwiększona jasność umysłu, kontrola objawów padaczkowych
Zagrożenia Możliwe niedobory składników odżywczych (np. wapnia, witaminy D) z powodu wykluczenia nabiału "Grypa ketonowa" podczas fazy adaptacji
Utrzymanie diety Dla niektórych osób łatwiejsza do utrzymania długoterminowo Może być trudna do utrzymania długoterminowo
Możliwość modyfikacji diety Możliwość dostosowania do indywidualnych preferencji i celów zdrowotnych Wymaga precyzyjnego śledzenia makroskładników (szczególnie na początku diety)

Podsumowanie

Dieta paleo naśladuje dietę ludzi z epoki paleolitu, skupiając się na całych, nieprzetworzonych produktach. Wyklucza zboża, rośliny strączkowe i nabiał. Dieta ketogeniczna jest oparta na bardzo niskim spożyciu węglowodanów, co wprowadza organizm w stan ketozy, skupia się wysokim spożyciu tłuszczu i umiarkowanych ilościach białka. Obie diety mają swoje zalety oraz wady, ale ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i celów zdrowotnych. Aby wybrać odpowiednią dietę dla siebie, warto skonsultować się z dietetykiem.

 


mgr Joanna Bazydło

dietetyk kliniczny

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl