Produkt Serrapeptase marki NutraMedix został wycofany ze sprzedaży w związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. 

Producenci
BCAA w marskości wątroby 0
BCAA w marskości wątroby

Czym jest BCAA?

BCAA (branched-chain amino acid) to aminokwasy rozgałęzione. Do tej grupy wliczamy: leucynę, izoleucynę i walinę. Aminokwasy budują białka, wchodząc w skład każdego żywego organizmu. Ludzkie mięśnie zawierają 20 różnych aminokwasów.

Aminokwasy dzielimy na dwie główne grupy: endogenne i egzogenne. Te pierwsze wytwarzane są w organizmie, natomiast aminokwasy egzogenne musimy dostarczyć z dietą. BCAA należą do grupy aminokwasów egzogennych.

 

Właściwości aminokwasów rozgałęzionych

Aminokwasy egzogenne stanowią 9 z 20 aminokwasów mięśniowych. Mają wpływ na zwiększoną syntezę białek mięśniowych. Aminokwasy rozgałęzione stanowią 35% aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Każdy z aminokwasów ma trochę inną funkcję.

Leucyna buduje białka mięśniowe oraz jest niezbędna przy gojeniu się ran. Bierze udział w regeneracji mięśni, czy produkcji hormonu wzrostu. Chroni również przed rozpadem białek mięśniowych. Leucyna aktywuje czynnik wzrostu hepatocytów, który bierze udział w szybszej regeneracji wątroby. Znajdziemy ją w produktach zawierających białko. Będą to: białka mleka, mięso oraz ryby, kiełki czy kukurydza.

Izoleucyna wchodzi w skład włókien mięśniowych. Uczestniczy w procesach energetycznych organizmu. Stanowi formę zapasowej substancji, która może służyć za źródło energii przy długotrwałej aktywności fizycznej. Dostarczamy ją z dietą wraz z produktami bogatymi w białko, np. produktami mlecznymi, rybami, mięsem czy jajkami.

Walina odpowiedzialna jest za utrzymywanie równowagi azotowej i przemiany metaboliczne. Stymuluje syntezę białek i bierze udział w biosyntezie cukrów. Walinę możemy dostarczyć z produktami takimi jak: wołowina, pierś z kurczaka, wieprzowina, tuńczyk, czy inne produkty zawierające białko.

W większości przypadków wystarczająca ilość BCAA jest dostarczana z dietą. Jednak istnieją przypadki, w których suplementacja tych aminokwasów będzie bardzo korzystna. Takimi stanami są, np. stan niedożywienia, poparzenia, marskość wątroby.

 

BCAA w marskości wątroby

Marskość wątroby to postępujące włóknienie miąższu wątroby, które niszczy jej strukturę. W marskości tego narządu hepatocyty (komórki wątroby) zastępowane są włóknami tkanki łącznej. Zaburza to jej funkcję oraz utrudnia odpływ żółci. Proces ten można spowolnić lub zatrzymać za pomocą odpowiedniej farmakoterapii, diety oraz suplementacji. Jednym z suplementów stosowanych w tym schorzeniu jest BCAA.

Wzbogacenie diety osób z chorobami wątroby w BCAA będzie korzystne z kilku powodów. Po pierwsze hamuje proces niszczenia komórek wątroby i poprawia tempo ich regeneracji. Po drugie stanowią źródło energii, co ogranicza rozpad białek mięśniowych. Zmniejsza również stężenia amoniaku w mięśniach. To z kolei hamuje przedostawanie się do organizmu toksycznych amin.

Większość aminokwasów metabolizowana jest w wątrobie. Jedynie metabolizm BCAA odbywa się bezpośrednio w mięśniach. Z tego powodu aminokwasy te mogą wykazywać korzystne działanie w leczeniu chorób wątroby. Szczególnie w marskości wątroby, raku wątroby i encefalopatii wątrobowej.

BCAA w marskości wątroby poprawia tolerancję białka i wchłanianie. Uwrażliwia komórki na działanie insuliny. Podawana przed snem będzie korzystnie wpływała na regenerację.

Podczas marskości wątroby suplementacja BCAA również wpływa korzystnie na utrzymanie bilansu azotu. Dzięki temu nie dochodzi do encefalopatii wątrobowej. Przyspiesza budowę tkanki mięśniowej (anabolizm) i redukuje rozpad mięśni (katabolizm). Aminokwasy te biorą również udział w tworzeniu L-alaniny. Jest przekształcana w wątrobie w glukozę, co wpływa na zwiększenie dostarczanej organizmowi energii.

 

Podsumowanie

Pomimo tego, że suplementacja BCAA najbardziej kojarzy nam się ze sportowcami, większe korzyści przynosi w innych przypadkach. Marskość wątroby, rak wątroby, poparzenia, niedożywienie – to jedne z niewielu przypadków, w których sprawdzono skuteczność podawania aminokwasów rozgałęzionych. Suplementację BCAA zalecamy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

 


mgr Joanna Bazydło

dietetyk kliniczny

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17234504/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15607141/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6088198/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0261561422001108

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16365084/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl