Produkt Serrapeptase marki NutraMedix został wycofany ze sprzedaży w związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. 

Producenci
Alkohol a antybiotyki 0
Alkohol a antybiotyki

Dlaczego nie łączymy alkoholu z antybiotykami?

Większość osób ma świadomość, że podczas antybiotykoterapii niewskazane jest spożywanie alkoholu. Co się stanie, jeśli nie zastosujemy się do tego zalecenia?

Zacznijmy od tego, że nie określono bezpiecznej dawki alkoholu. Spożywanie alkoholu w każdej ilości jest szkodliwe dla organizmu.

Alkohol a leki ogółem

W większości ulotek dołączonych do leków możemy znaleźć informację, aby nie łączyć ich z alkoholem. Spożywanie go może zmniejszać lub zwiększać stężenie leku we krwi. Może nasilać działania niepożądane oraz toksyczne działanie na wątrobę czy nerki. Alkohol osłabia również zdolność organizmu do walki z chorobą. A zazwyczaj mamy z nią do czynienia przyjmując leki.

Reakcja disulfiramowa

Niektóre leki w połączeniu z alkoholem doprowadzają do wystąpienia specyficznej reakcji. Nazywana jest reakcją disulfiramową. W wyniku tej reakcji w organizmie szybko gromadzi się toksyczny metabolit alkoholu etylowego, aldehyd octowy. Jego nagromadzenie objawia się: pogorszeniem samopoczucia, uderzeniami gorąca, kołataniem serca, spadkiem ciśnienia tętniczego. Jak również: zaczerwienieniem skóry oraz objawami, które przypominają intensywnego kaca. Przykładowymi lekami, które w połączeniu z alkoholem mogą wywołać taką reakcję, są: metronidazol, cefalosporyny, leki przeciwgrzybicze.

Podobną rekcję obserwujemy u osób z wszywką alkoholową, którym zdarzy się wypić alkohol.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Spożywanie alkoholu prowadzi do podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. W szczególności gardła, przełyku i żołądka. To z kolei może powodować objawy takie jak: nudności, ból brzucha, wymioty. W przypadku przyjmowania leków w tym czasie istnieje ryzyko gorszego wchłaniania, co obniża działanie leku. A w przypadku wymiotów, zupełnego niezadziałania leku.

Odwodnienie

Spożywanie alkoholu hamuje wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonu zwanego wazopresyną. Hormon ten odpowiedzialny jest m.in. za zmniejszenie wydzielania wody do moczu. Dodatkowo alkohol ma działanie moczopędne. Czyli tracimy wodę, a mechanizmy, które mają temu zapobiec, również są osłabione.

Przyjmowanie antybiotyków może wiązać się z wystąpieniem biegunki poantybiotykowej. To również przyczynia się do powstania odwodnienia. Taka sytuacja występuje, szczególnie gdy nie zadbamy o przyjmowanie probiotyku podczas antybiotykoterapii.

Sam alkohol oraz samo przyjmowanie antybiotyków wiąże się z odwodnieniem, a co dopiero przyjmowanie ich razem.

Podsumowanie

Spożywanie alkoholu podczas antybiotykoterapii jest niewskazane. Alkohol przede wszystkim szkodzi zdrowiu ogółem. Ogranicza również wchłanianie leków, nasila działania niepożądane, może powodować odwodnienie i toksyczne działanie leku na organizm.


mgr Joanna Bazydło

dietetyk kliniczny

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl